تایلند سرزمین لبخند

تایلند سرزمین لبخند

تایلند، کشور پادشاهی شگفت انگیزی است با معابد بودا، گونه های نباتی و جانوری جالب توجه و جزایر چشم نواز. در این میان، تاریخ درخشان، فرهنگ بی نظیر و خوراک های مثال زدنی و سبک سنتی درمانی تایلند در پایتختی مدرن با مردمانی مهمان نواز این کشور را به سرزمین لبخند به جهانیان شناسانده است.
تایلند تنها کشور جنوب شرقی آسیاست که هیچ گاه توسط قدرت های اروپایی مستعمره نبوده است. قانون اساسی آن، نظام پادشاهی و تحت سلسله HM Bhumibol Adulyadej بهمیبول آدلیدج اداره می شود. یک پادشاهی متحد که از میانه قرن چهاردهم تاکنون پابرجاست. تا سال ۱۹۳۹ این سرزمین با نام سیام شناخته می شد و از آن زمان به طور رسمی، پادشاهی تایلند نام دارد.

جغرافیا:

تایلند پنجاهمین کشور بزرگ جهان است. تقریبا به اندازه اسپانیا مساحت دارد. این کشور در ۱۵ درجه شمالی خط استوا، آب و هوای حارهای دارد و دمای آن بین ۱۹ تا ۳۸ درجه سانتیگراد (۶۶-۱۰۰ درجه فارنهایت) متغیر است. بزرگترین قله تایلند Doi Inthanon out از سطح دریا ۲۵۶۵ متر ارتفاع دارد. در این کشور مساحتی به وسعت ۵۱۰۸۹۰ کیلومترمربع خشکی و ۲۲۳۰ کیلومتر مربع آب را در بر میگیرد. سواحل تایلند ۳۰۲۱۹ کیلومتر طول دارد و بیشترین مرز را با میانمار (برمه) به وسعت ۱۰۸۰۰ کیلومتر داراست.

آب و هوا:

آب و هوا در تایلند به طور کلی گرم و مرطوب و در منطقه حارهای در نوع خود یگانه است. به طور کلی، آب و هوا در تایلند را می توان به سه فصل تقسیم کرد: فصل "گرم "؛ فصل "بارانی" و فصل "سرد". هرچند جغرافیای تایلند این امکان را به هر بازدید کنندهای می دهد تا برای پیدا کردن آب و هوای مناسب در طول سال به نقاط مختلف این کشور سفر کنند.

جمعیت:

جمعیت تایلند شامل حدود ۶۵ میلیون نفر است، که اکثر آنان از لحاظ قومی تایلندی هستند. هر چند اقوام چینی ، هندی، مون، خمر، برمه، لائوس نیز به ترکیب جمعیتی این کشور تنو ۶ بخشیده اند. حدود ۷ میلیون نفر از این تعداد در بانکوک پایتخت این کشور زندگی می کنند، هرچند که این تعداد جمعیت در فصول مختلف ممکن است کمابیش تغییر کند.

مساحت:

از نظر جغرافیایی تایلند مساحتی در حدود ۵۱۴,۰۰۰ کیلومتر مربع (۲۰۰,۰۰۰ مایل) دارد. مساحت این کشور را می توان با کشور فرانسه و یا ایالت تگزاس مقایسه کرد.

پایتخت:

بانکوک اکثریت قریب به اتفاق (تقریبا ۸۰ درصد) از نزدیک به ۶۵ میلیون نفر از مردم این کشور از لحاظ قومی تایلندی نامیده می شوند. نسب بقیه مردم عمدتا به چین، هند، مالایی، مون، خمر، برمه و لائوس می رسد. از ۷ میلیون شهروندی که در بانکوک زندگی می کنند، می توان تنوع بیشتری از اقوام را سراغ گرفت، از جمله تعداد زیادی از خارجی ها که از کشورهای دیگر جهان، بانکوک را برای زندگی برگزیده اند. اکثریت مسلمانان کشور تایلند در جنوب در نزدیکی مرز مالزی زندگی می کنند. قبیله و گروه های قومی "همونگ" و "کارن" نیز در کوه های شمال زندگی می کنند.

زبان:

بیش از ۹۲ درصد از جمعیت؛ به زبان تایلندی و یا یکی از لهجه های منطقه ای آن صحبت می کنند. در حالی که زبان تایلندی زبان رسمی تایلند است، به دلیل زیرساخت های گسترده گردشگری در این کشور، زبان انگلیسی گفتاری نیز در سرتاسر این کشور قابل درک است.

مذهب:

94.6 درصد از مردم این کشور پیرو آیین بودا هستند و ۲۰۶ درصد از مردم تایلند را مسلمانان و 0.7 درصد را مسیحیان تشکیل می دهند.

دما:

به دلیل واقع شدن در ۱۵ درجه شمالی خط استوا، تایلند آب و هوای حاره ای دارد و دمای آن بین ۱۹ تا ۳۸ درجه سانتیگراد متغییر است.

واحد پولی:

واحد پول این کشور بات است که شامل سکه ها و اسکناس های بانکی می شود. ارزش واحد پول تایلند براساس رنگ های سکه ها و یا اسکناس ها متنوع است.

ساعت کاری بانک های تایلند از دوشنبه تا جمعه بین ساعت 9.5 صبح تا 3.5 بعدازظهر است. برخی بانک های مشخص روز شنبه به مدت کوتاهی فعالیت می کنند. صرافی ها در این کشور تا ساعت های طولانی تری به ویژه در مقاصد گردشگری به فعالیت مشغولند.

زمان استاندارد تایلند GMT+7 است.

الکتریسته:

برق خروجی ابزارهای الکترونیکی با ۲۲۰ ولت (۵۰ دور در ثانیه) کار می کند که با ابزارهای الکترونیکی بریتانیا همخوانی دارد. خروجی های برق به طور کلی مسطح هستند و دوشاخه کاربرد دارد. آداپتورهای سه شاخه برای استفاده از لب تاپ ها در برخی نقاط استفاده می شود.

خواندن 691 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید