تاریخ و تمدن تایلند

تاریخ و تمدن تایلند

نخستین نشانه های باستان شناسی که از سکونت بشر در سرزمین تایلند یافت شده به روستاهای شمال شرقی بان چیانگ و بان پرست، جایی که ابزارآلات و نشانه های از برداشت برنج در ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است اشاره دارد.

بالغ بر هزاران سال پیش تاکنون؛ سه گروه از مردمان یعنی مون ها، خمرها و تایلندی ها از چین به سمت جنوب مهاجرت داشته اند. مون ها در برمه کنونی ساکن شده اند. خمرها به سرزمینی رفته اند که امروزه کامبوج نام دارد و تایلندی ها از ۱۲۰۰ سال پیش تاکنون در سه منطقه شمال، لانا، سوخوتای و فایائو حکمرانی داشته اند.

سوخوتای در سال ۱۲۳۸ استقلال خود را اعلام کرد و به تدریج در اطراف و اکناف رودخانه چائوفرایا توسعه یافت. بودیسم از دیرباز مذهب غالب در این منطقه بوده و در همین دوره بود که هنرهای دستی، موسیقی، معماری، نقاشی، الفبا و ادبیات تایلندی شکوفا شد.

عصر سوخوتای در سال ۱۳۰۰ رو به افول گذاشت و به تدریج خراج گذار ایالت آیوتایا به عنوان حکمرانی پویا در آمد. در سال ۱۳۵۰ آیوتایا به سبب موقعیت راهبردی خود، یکی از مهمترین کانون های حکمرانی جهان چه برای آسیایی ها و چه برای اروپایی ها در آن دوران جلوه گر شد.

در مدت 417 سال حکمرانی مسلط آیوتایا: فرهنگ غنی تایلندی بارور شد و از مرزها فراتر رفت و به محدوده حکمرانی خمرها در کامبوج نفوذ کرد. این فرهنگ با دیگر جوامع عربی: هندی، چینی، ژاپنی و قدرت های اروپایی به ویژه پرتغال و هلند نیز تعامل داشت.

ویرانی های آیوتایا در سال ۱۷۶۷ توسط برمه ای ها برای فرهنگ تایلندی بسیار گران آمد. با این وجود برمه ای ها نتوانستند این پادشاهی را اداره کنند و در سال ۱۷۶۹ شاه تاکسین بزرگ توانست شهر تنبوری در کرانه های رودخانه چائوفرایا را به عنوان پایتخت اعلام کند و سلسله پادشاهی را در دست بگیرد. در سال ۱۷۸۲ شاه رامای اول نخستین پادشاه سلسله چاکری را اعلام کرد و پایتخت را به نزدیکی بانکوک انتقال داد. پادشاه دوم در سلسله چاکری مونگکوت (رامای چهارم) بین سال های ۱۸۵۱ تا ۱۸۶۸ حکومت کرد. پسرش رامای پنجم از سال ۱۸۶۹ تا ۱۹۱۰ با ذکاوتی که در دیپلماسی خارجی و نوگرایی از خود نشان داده اجازه نداد تا پادشاهی تایلند زیر سلطه استعماری غرب که در آن زمان در کشورهای همجوار موضوعی رایج و حاکم بود، قرار بگیرد. تنها در پادشاهی این دو سلسله بود که قدرت های خارجی فرصت نیافتند تا در حکومت داخلی مداخله کنند.

خواندن 1169 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید