هنجارهای اجتماعی فرهنگ تایلندی

هنجارهای اجتماعی فرهنگ تایلندی

- سر کسی را لمس نکنید حتی بچه های بانمک، شما ممکن است نیتی محبت آمیز از این عمل داشته باشید اما سر یک شخص در بارور تایلندی به عنوان مقدس ترین قسمت بدن شناخته می شود. آنها بر این باورند که خانه روح در سر انسان است. تنها خانواده ها و راهبان بودایی مجاز هستند تا سر کسی را لمس کنند.

- هیچگاه پا و کف پاهای خود را به کسی اشاره نکنید و انگشتان پای خود را در امتداد پای تندیس بودا قرار ندهید. بر خلاف جایگاهی که سر در بدن دارد، پاها جایگاهی دون مرتبه و چرکین در بدن دارد. بنابراین اشاره پا به کسی در باور تایلندی، توهین تلقی می شود.

- هیچ گاه فریاد نزنید، بحث نکنید و همواره به اعصاب خود مسلط باشید تا از کوره در نروید. در نظر تایلندی آنها که تربیت ضعیفی دارند در مکان های عمومی کنترل خود را از دست می دهند. صداهای بلند و صحبت های عصبیت گونه تاثیر بازدارنده در فرهنگ تایلندی دارد. آن دسته که فریاد می زنند چهره خود را از دست می دهند. تایلندی ها نمی خواهند با شخصی که چهره اش در یک مکان عمومی منقلب شده است، برخوردی داشته باشند.

- لبخند بزنید. در واقع تا می توانید لبخند بزنید. یک چهره بشاش نشانه احترامی است که به افراد می بخشد. در چنین حالتی شما در سریع ترین زمان ممکن به خواسته تان میرسید. همواره به نفع تان است تا چنین باشید. چهره عصبانی، وضعیتی بازدارنده را در چنین فرهنگی به نمایش میگذارد.

- در ابراز صمیمت افراط نکنید. چنانچه فردی متاهل هستید؛ یا بصیرت و با احتیاط جلوه کنید. بوسیدن و یا رفتارهای فیزیکی به جای دست دادن در تایلند چندان مودبانه نیست. آموزه های بودا چنین میگوید که باید فروتن و کم حرف بود و چنانچه یک تایلندی را ببوسید و یا در آغوش بگیرید، احساس خوشایندی نخواهد داشت.

- لباسی باوقار بپوشید و نظیف و پاکیز، باشید. نظیف بودن و پوشش زیبا نشانه احترام به جامعه است. مردم تایلند وقتی یک گردشگر نامرتب را می بینند همواره این پرسش را مطرح می کنند شخصی که پول برای سفر میپردازد، چطور نمیتوانند لباس مناسب به تن داشته باشد؟!

- چنانچه به خانه شخصی دعوت شدید پیش از ورود به منزل کفش های خود را در آورید.

- هنگامی که به  راهروی خانه قدم گذاشته اید، در آستانه در نایستید. تایلندی ها باور دارند که روح در آستانه در از مردمی که در خانه زندگی می کنند محافظت می کند. با ایستادن جلوی در ممکن است این عصبانی شود و برای خانواده خوش یمن نباشد.

خواندن 2373 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید