درباره ی سوخوتاى

سوخوتاى Sukhothai

«سوخوتای»، یکی از کهنترین شهرهای تایلند، محل تأسیس حکومت پادشاهی سوخوتای در اواسط قرن سیزدهم پس از شکست خمرها بود. این شهر در دوره حکومت پادشاه «رام کامهائنگ» در اواسط قرن سیزدهم به اوج رشد و شکوفایی رسید؛ اما در نیمه دوم قرن پانزدهم رو به انحطاط نهاد و مدتی بعد به یکی از دول دست نشانده «آیوتایا» تبدیل گشت. امروزه نیز با میراث تاریخی غنی خود، یکی از مقاصد مهم گردشگری برای دوستداران تاریخ و فرهنگ به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری سوخوتای شهر تاریخی سوخوتای Sukhothai Old City

شهر تاریخی «سوخوتای» که حفاری آن با حمایت سازمان یونسکو، بیست و پنج سال به طول انجامید، دارای ۱۹۳ معبد است که برخی از آنها تقریبا بازسازی شده اند. مرکز این شهر از سه دیوار و دو خندق تشکیل شده و از میان چهار دروازه ورودی آن سه مورد با استحکاماتی که امروزه بقایایی از آنها بر جای مانده، محافظت می شوند؛ علاوه بر ۲۱ معبد، چهار حوضچه نیز یافت شده است.

پارک تاریخی سوخوتای Sukhothai Historical Park

پارک تاریخی سوخوتای که نام آن در لیست سازمان میراث فرهنگی یونسکو نیز به ثبت رسیده، مهمترین جاذبه این شهر است و علاوه بر اهمیت فرهنگی و تاریخی، مکانی زیبا و فرح بخش برای بازدید کنندگان به شمار می رود و از پنج بخش شمالی، مرکزی، جنوبی، شرقی و غربی تشکیل شده است.(کاخ سلطنتی)واقع در مرکز پارک با در بر گرفتن مساحتی معادل ۱۶۰۰۰۰ متر مربع، توسط یک خندق احاطه شده و عمارت سلطنتی و عبادتگاه را دربرمیگیرد. در این بخش از پارک ویرانه هایی از بنای سلطنتی برجای مانده که در تايلند با نام «نوئن پراسات» شناخته می شود. در جریان حفاری شهر تاریخی، کتیبه ای سنگی از پادشاه رامکامهائنگ و یک سریر سنگی از این بنا به دست آمده است. معبد «ماهاتات» (Mahathat)، بزرگترین معبد سوخوتای با عبادتگاه گنبدداری به شکل غنچه نیلوفر آبی و یک تالار نیایش از مهمترین جاذبه های این پارک به شمار میرود که در قرن سیزدهم ساخته شده و تعداد زیادی از مجسمه های زیبای بودا را در -خود جای داده است. عبادتگاه گنبددار اصلی این معبد به سبک معماری رایج در دورهٔ حکومت سوخوتای و عبادتگاه های دیگر آن به سبک معماری دوره لانا ساخته شده است. در دیواره های زیرین معبد، تصاویر برجسته ای از بوداییان در حال عبادت و در پایه ستون ها، مجسمه هایی از بودا در حالت نشسته دیده می شود. معبد «سی ساوای» (Si Satuai) واقع در ۳۵۰ متری جنوب «ماهاتات» به لحاظ سبک معماری منحصر به فرد خود، تأثیر زیادی بر بازدید کنندگان می گذارد. این بنا در عین سادگی از نمای زیبایی برخوردار است و مجسمه بزرگی که بودا را در حال راه رفتن نشان میدهد، در مجاورت آن قرار دارد.از دیگر جاذبه های این شهر می توان موزه رامکامهائنگ,معبد سی چوم,معبد ساپان هین,معبد چتوفون,معبد چدی سی هونگ,معبد پرابانگ تونگ لانگ را نام برد.

خواندن 974 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید