رابطه ایران و تایلند پس از جمهوری اسلامی

روابط دو کشور، بعد از انقلاب اسلامی

 روابط جمهوری اسلامی ایران با تایلند تا سال ۱۳۶۴، در سطح کاردار باقی ماند؛ ولی در این سال، اولین سفیر ایران به بانکوک اعزام شد و روابط بین دو کشور ارتقا یافت. به رغم پایین بودن روابط دیپلماتیک، روابط اقتصادی دو کشور، از همان سال های اولیه ی بعد از پیروزی انقلاب، در سطح بالایی بود. در مهر ۱۳۶۲، هیأتی تایلندی به سرپرستی معاون وزیر بازرگانی تایلند، مدت سه روز، از تهران بازدید کرد و در مورد فروش برنج، ذرت و مرغ منجمد به ایران و خرید نفت، مذاکراتی انجام داد؛ به طوری که در سال ۱۳۶۴، ایران، سومین خریدار برنج تایلند شد. در مهر ۱۳۶۵، وزیر بازرگانی تایلند، از جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد و در این سفر با نخست وزیر و وزرای امور خارجه، بازرگانی، نفت و سایر مقامات جمهوری اسلامی، ملاقات و تبادل نظر کرد. وزیر بازرگانی تایلند، در این سفر تأکید کرد که حجم مبادلات تجاری، بعد از انقلاب اسلامی، افزایش چشم گیری یافته و به ده برابر میزان سابق رسیده است. در جریان بازدید وزیر بازرگانی تایلند از تهران، یادداشت تفاهمی بین دو کشور، امضا شد که براساس آن، برای فروش میزان مورد توافق قبلی نفت به تایلند و خرید تا سیصد هزار تن برنج تا پایان ۱۹۸۶، موافقت حاصل شد و موافقت شدهبود که در سال ۱۹۸۷، روزانه بین پنج تا ده هزار بشکه نفت ایران به تایلند صادر شود و در مقابل، ایران، در همین سال، بین دویست تا چهارصدهزار تن برنج از تایلند بخرد. طرفین توافق کردند اساسی یک روابط بلند مدت نیز بین دو کشور پایه ریزی شود؛ از جمله برای روابط بلند مدت تجاری برنامه ریزی شود و هر چه سریع تر، بین دو کشور، توازن تجاری برقرار کنند. در آذر ۱۳۶۵، طرفین توافق کردند در نمایشگاه های تجاری بین المللی یکدیگر شرکت و هیأت های بازرگانی مبادله کنند و در خصوص وضعیت کارگران تایلندی در ایران و همکاری در زمینه های علوم و تکنولوژی نیز در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تایلند، در محاصره ی اقتصادی بعضی کشورهای غربی علیه ایران شرکت نکرد و در این سالها همواره برنج مورد نیاز را به ایران فروخت. در خصوص جنگ تحمیلی، تایلند از ابتدای جنگ سعی کرد با اتخاذ موضع بی طرفانه، دو کشور ایران و عراق را به برقراری صلح از راه مذاکره ترغیب کند. وزیر خارجه ی تایلند، از چند سال گذشته در نطقهای خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عراق را، آغاز کننده ی جنگ شناخته و بمبارانهای شیمیایی عراق را مذمت کرده است.
در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به مناسبت های گوناگون به طور منظم، پیامهای تبریک بین مقامات عالی دو کشور مبادله شده است. مقامات تایلندی، شأن و احترام مسوولان جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخته رعایت کرده اند و عمدتاً احساسات مساعدی نسبت به جمهوری اسلامی ابراز نموده اند. در سال ۱۳۶۶، نیز موافقت هایی برای تشکیل کمیته ای مشترک تجاری و اقتصادی بین دو کشور حاصل شد.
بین سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱، با این که جنگ تحمیلی، اولویت اول سیاست خارجی ایران بود، فعالیت هایی نیز در زمین های اقتصادی با تایلند آغاز شد و اولین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، بازرگانی، صنعتی، فنی، کشاورزی و علمی ایران و تایلند در آبان سال ۱۳۷۰، با سفر آقای امرید سیلا آرن(Ammaret Silaorn) در تهران برگزار شد. خرید روزانه ده تا پانزده هزار بشکه نفت از ایران توسط تایلند، خرید مستقیم شکر تایلند توسط ایران و افزایش میزان خرید برنج تایلند توسط ایران، از توافق های مهم این اجلاسی بود. در طی سالهای ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵ به دلیل افزایش اعتماد بین دو کشور، زمینه ی بسط مناسبات، به خصوص در زمینهای اقتصادی فراهم شد. از تحولات مهم این مقطع زمانی باید به سفر آقای شافعی - وزیر تعاون ایران  به تایلند اشاره کرد. در این دوره، اجلاسی های دوم، سوم و چهارم کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی نیز در سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴، به تناوب در بانکوک و تهران برگزار شد. در سومین کمیسیون مشترک، خرید چهارصدهزار تن برنج از تایلند و واردات حدود پانزده هزار بشکه نفت خام ایران تصویب شد. در سال ۱۳۷۵، سورین پیتسوان (SurinpitSu Wan) وزیر امور خارجه ی تایلند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دو نوبت به ایران سفر کرد. در سفر دوم وی، پنجمین دور کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور برگزار شد. در این سفر یادداشت تفاهم همکاری بین وزرای امور خارجه ی دو کشور  معاونان امور بین الملل وزارت خانه های نفت دو کشور در آبان ۱۳۸۴ در بانکوک برگزار شد. این کمیته ای مشترک، در نشست خود با تشکیل چند کمیته ی فرعی  در زمینه های پتروشیمی، اکتشافات، ایستگاه های تبدیل خودروهای بنزین سوز به گازسوز، برنامه های کاری خود را آغاز کرد. در تاریخ نوزدهم دی ماه ۱۳۸۴، هفته ی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با عنوان هفته ی دوستی ایران و تایلند، با حضور جمعی از هنرمندان با سابقه ای ایرانی در عرصه های سینما، تئاتر و هنرهای تجسمی، در مرکز فرهنگی ملی تایلند برگزار شد. این مناسبت مهم، فرصتی ایجاد کرد تا هر دو کشور، روابط پنج دهه ی گذشته را مرور کنند و طرح های جدیدی برای گسترش روابط در سال های آتی ارائه دهند. مهم ترین رخداد همکاری میان ایران و تایلند، در بخش انرژی با سفر آقای وی ست چوپایبان، وزیر انرژی تایلند به ایران و افتتاح دفتر شرکت نفت تایلند(PTTEP) در تهران رقم خورد. در سال های اخیر، فعالیت های ایران و تایلند، متنوع تر شده است و از نظر اقتصادی، همکاری خوبی میان دو کشور وجود دارد.

خواندن 1133 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید